Во Алжир отворена најголемата џамија во Африка и една од најголемите во светот

1 min read

АЛЖИР (АА) – Алжир вчера свечено ја отвори големата џамија на брегот на Средоземното Море откако долгогодишните политички превирања го трансформираа проектот од симбол на сила и религиозност што ги спонзорира државата во симбол на доцнење и пречекорување на трошоците, јавува Анадолу.

Во Големата џамија во градот Алжир има и голема книжарница, а минарето е високо 265 метри, што го прави највисоко во светот.

Молитвениот простор на третата најголема џамија во светот и најголема надвор од најсветите исламски градови зафаќа 20.000 квадратни метри, а местото за богослужба може да прими 120.000 верници.

Алжирскиот претседател Абделмаџид Тебуне вчера свечено ја отвори џамијата.

Таа беше отворена за странските туристи и домашните посетители во Алжир околу пет години.

Временската рамка овозможува џамијата официјално да се отвори за јавноста навреме за ноќните молитви во светиот муслимански месец Рамазан, кој започнува следниот месец.

Освен по големината, џамијата е најпозната по доцнењата и контроверзиите што ја карактеризираат нејзината седумгодишна изградба, вклучително и изборот на локацијата за која експертите предупредија дека е сеизмички ризична.

Државата го демантираше тоа во вчерашното соопштение објавено на веб-страницата на државната новинска агенција АПС.

Во текот на одложувањата и надминувањето на трошоците, проектот никогаш не престана да го храни гневот на Алжирците, при што многумина рекоа дека повеќе би сакале да изградат четири болници низ цела земја.

Официјалните податоци покажуваат дека вредноста на проектот е 898 милиони долари.

Џамијата првично беше проект на поранешниот претседател Абдулазиз Бутефлика, кој ја дизајнираше како најголема во Африка.

Тој сакаше тоа да биде негово наследство и ја нарече „Џамија Абдулазиз Бутефлика“, слично како џамијата „Хасан Втори“ во Казабланка, Мароко.

Но протестите што го зафатија Алжир во 2019 година и го принудија Бутефлика да поднесе оставка по 20 години на власт, го оневозможија да ги спроведе своите планови џамијата да ја именува по себе и да ја отвори во февруари 2019 година според плановите.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Извор: Anadolu Agency (AA)

Претходно

Првиот план на Нетанјаху за повоена Газа

Следно

Норвешки крузер во карантин во близина на Маурициус

Latest from Blog