(ВИДЕО) Зеленски се врати од Турција со заробените команданти од „Азовстал“, тие ветуваат враќање на бојното поле

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера објави дека од Турција се враќа со петте воени команданти на „Азовстал“ кои беа заробени од руската војска пред повеќе од една година. Тие беа свечено пречекани дома, а дел од борците на прес-конференција зборуваа за своите искуства во Турција.

„Сакам да му се заблагодарам на господинот претседател, неговиот тим, одбранбените сили и секој војник што ја бранеше нашата татковина и продолжи да се бори против окупаторите на првите линии додека бевме заробени. Ова е огромен придонес за нашата независност и борбата за нашата земја“

рече Денис Прокопенско, командант на Азовскиот полк.

Како што пренесува Си-ен-ен, војниците споделиле и дека нивниот мотив за истрајност е што украинската армија ја презеде стратегиската иницијатива на линијата на фронтот и оди напред секој ден. Најавија враќање на бојното поле.

„Ние ќе продолжиме да ја работиме нашата работа. Ние сме воени лица. Положивме заклетва“,

рече заменик-командантот Свјатослав Паламар.

По одлуката за враќањето на командантите во Украина, реагираше Русија со осуда на овој чин бидејќи, според договорот за размена на затвореници, заробените команданти во Турција требаше да останат до крајот на војната.

Враќањето на лидерот на „Азов“ од Турција во Украина не е ништо друго туку директно прекршување на условите на постоечките договори“,

изјави за РИА новости портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Фабриката „Азовстал“ беше последниот бастион на украинската одбрана во пристанишниот град, кој на крајот падна во рацете на Русија во мај 2022 година. Со посредство на Анкара, заробените команданти во септември лани беа ослободени и однесени во Турција.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Шпанскиот фудбал завиен во црно: Почина Луис Суарез (ФОТО)

Следно

БиХ: Посмртните останки на 30 жртви од Сребреница со солзи и молитви испратени од Високо

Latest from Blog