(ВИДЕО) Силна експлозија во Париз, седуммина се тешко повредени

1 min read

Експлозијата се случила во зграда во Париз, притоа предизвикувајќи огромен пожар. Огнот зафатил неколку згради, уривајќи дел од една од нив. Според очевидци, пред експлозијата имало силен мирис на гас

Најмалку 16 лица се повредени, од кои седум потешко, по голема експлозија во центарот на Париз.

Експлозијата, како што јавува Би-би-си, се случила нешто пред 17 часот по локално време во зграда во петтиот арондисман на француската престолнина, предизвикувајќи оргомен пожар.

Огнот зафатил неколку згради, притоа уривајќи дел од една од нив.

Според очевидци, пред експлозијата имало силен мирис на гас.

На местото на настанот се излезени над 200 пожарникари, како и бројни полициски и медицински екипи.

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин ги повика граѓаните на Париз да ја избегнуваат областа околу улицата каде што се случи експлозијата.

Областа каде што се случи експлозијата се протега јужно од Латинскиот кварт на левиот брег на Париз и обично е преполна со туристи и странски студенти на почетокот на летото.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Скопска врска во продажбата на „Жан Митрев“

Следно

Потрагата околу местото каде што се слушнаа подводни звуци е без резултат, соопшти Американската крајбрежна стража

Latest from Blog