(ВИДЕО) Се урна врв на планина во Австрија, камерите ја снимија катастрофата

1 min read

Низ социјалните мрежи се проширија видеа од местото на настанот, моментот откако се „откина“ врвот на планината, како и видеа од последиците што ги остави оваа појава

Дел од планинскиот врв во австриската провинција Тирол се урна, испраќајќи над 100 000 кубни метри карпи во долината долу и предизвикувајќи масивни лизгања на земјиштето.

Карпите почнаа да паѓаат од Флуторн, планина висока речиси 3 400 метри во Алпите Силврета на швајцарско-австриската граница, во неделата, во инцидент за кој геолозите велат дека бил предизвикан од топењето на вечниот мраз, пренесува Си-ен-ен.

Низ социјалните мрежи се проширија видеа од местото на настанот, моментот откако се „откина“ врвот на планината, како и видеа од последиците што ги остави оваа појава.

Во одронот на карпата нема повредени, се вели во извештајот на локалната полиција.

Во извидувачки лет над погодената област, државните геолози направија првични проценки за количеството на карпи, но рекоа дека можеби се конзервативни бидејќи ќе биде потребно време за да се добие попрецизна слика.

„Ова е релативно голем инцидент, зборуваме за најмалку 100 000 кубни метри карпа што паднала, веројатно повеќе од тоа“,

рече Томас Фигл, државен геолог.

Геолозите колапсот го припишуваат на топењето на вечниот мраз, долго замрзнат слој почва и карпи. Најчесто поврзан со арктичките региони, вечниот мраз исто така се наоѓа високо во европските Алпи.

„Можеме да бидеме релативно сигурни за причината за овој инцидент: вечниот мраз. Мразот е лепилото на планините и тој мраз се топи подолг временски период поради климатските промени. Тоа потоа ги предизвикува резултатите што ги гледаме овде“,

рече Фигл.

Кога се топи вечниот мраз, тоа може да има дестабилизирачки ефект, рече Марсија Филипс, шеф на истражувачката група за вечен мраз во Институтот за истражување на снег и лавини ВСЛ во Швајцарија.

„Водата може да навлезе длабоко во карпестата маса преку новоотворените пукнатини, кои претходно беа блокирани од вечниот мраз“,

изјави таа за Си-ен-ен, објаснувајќи дека тоа може да предизвика пукање на карпите.

Нема доволно податоци за да се потврди дали паѓањето на карпите се зголемило во последниве години бидејќи обично само големите настани се добро документирани, додаде Филипс.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Столтенберг: Членството на Шведска во НАТО е можно до Самитот на 12 јули, но не можам да гарантирам

Следно

Милевски: За добар резултат против Украина ќе мора да биде на повисоко ниво од нашето

Latest from Blog