(ВИДЕО) Русите им испратија тенк полн со експлозив на Украинците

2 mins read

„Форбс“ пишува дека овој вид напади со импровизирана експлозивна направа на возило укажува на растечкиот очај на руските сили, 16 месеци откако Русија започна инвазија на соседна Украина

Руските сили наполниле тенк со експлозив во околината на Маринка во областа Донецк во југоисточна Украина и го насочиле кон украинските позиции. Претпоставката е дека се работи за тенк Т-54 или Т-55 стар 70 години. Сепак, тенкот не стигнал многу далеку бидејќи по сè изгледа погодил мина, а потоа бил погоден од украински противтенковски проектил, по што исчезнал во облак од чад и остатоци.

Форбс“ пишува дека овој вид напади со импровизирана експлозивна направа на возило укажува на растечкиот очај на руските сили, 16 месеци откако Русија започна инвазија на соседна Украина. Во борбите беа ранети или убиени десетици илјади руски војници.

Зимската офанзива на Кремљ пропадна. Руските сили ги освоија урнатините на градот Бахмут по цена на илјадници животи. „Форбс“ наведува дека победата ги потрошила луѓето и опремата што Москва требала да ги посвети на консолидирање на своите одбранбени линии во јужна и источна Украина пред долгоочекуваната украинска контраофанзива.

Украинската контраофанзива започна на почетокот на месецот кога неколку украински бригади, некои од нив вооружени со западни тенкови и борбени возила, нападнаа во повеќе правци во Запорожје и Донецк, но и на крилата на Бахмут. Украинците полека напредуваат во неколку сектори, постојано бришејќи ги скромните зимски придобивки на Русите.

На Русите им снемало модерно оружје долго пред сегашната контраофанзива. Со засилувањето на борбите, овие резерви се трошат уште побрзо, па Русите се принудени да се насочат кон долго складирани тенкови и борбени возила и се побизарни модификации на постоечките возила.

Откако ги снема модерните тенкови Т-72Б3 и Т-90М, Кремљ почна да ги повлекува од складиштето надградените Т-62 од 1980-тите години, првата генерација Т-72 од 1970-тите, но и Т-55 и Т-54, тенкови кои веројатно биле произведени во доцните 1950-ти.

Тенковите Т-54/55 со четири лица со нивниот тенок оклоп, сурова оптика и минимално стабилизирани пиштоли од 100 милиметри тешко можат да бидат корисни во интензивна борба, особено ноќе. Тоа се тенкови кои се претвораат во стапици на смртта за нивните екипажи.

„Форбс“ тврди дека Русите се свесни за тоа, па првично го користеле Т-54/55 заедно со малку поновиот Т-62 како мобилна артилерија со краток дострел. Проблем претставувал фактот што тенкот не е добра хаубица бидејќи неговиот топ не може да се навалува доволно високо за да испука граната на повеќе од 15 километри. Покрај тоа, оптиката на резервоарот не дозволува нишање на долги растојанија.

Но, ова не бил единствениот обид на Русите да натоварат возило со експлозив и да го испратат кон Украинците. Руските сили, исто така, се обидоа да ги нападнат украинските позиции со трактор МТ-ЛБ натоварен со експлозивна линија за чистење мини.

Фото: Илустрација / EPA/PETER OETZMANN

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Муслиманите од целиот свет во Мека: Посета и молитва крај Каба

Следно

Македонските фудбалери вечерва против Англија ги продолжуваат евроквалификациите

Latest from Blog