Вершинин: Русија е подготвена за преговори со Украина, но врз основа на постоечката реалност

1 min read

Русија е подготвена за преговори со Украина врз основа на постоечката реалност, без предуслови, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Вершинин во интервју за ТВ каналот „Ѕвезда“, пренесе ТАСС.

– Да, класиката покажува дека секоја воена акција завршува со преговори, и секако веќе изјавивме дека ќе бидеме подготвени за такви преговори. Но само за преговори без предуслови, за преговори базирани на постоечката реалност, за преговори земајќи ги предвид целите, кои ги кажавме јавно“, рече тој.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

125.000 ЕВРА ОД ДРЖАВНИОТ БУЏЕТ ГОДИНАВА ОДАТ ЗА ЦРКВАТА ВО КУРБИНОВО

Следно

Доставен предлогот за владина реконструкција: Ковачевски ја соопшти утрешната одлука на Алтернатива?

Latest from Blog