„Вечер за паметење“-прв концерт на дуото за гитара и хармоника „Дармар“ на 30 август во Свети Наум во Охрид

1 min read

Дуото за гитара и хармоника „Дармар“ на 30 август во Свети Наум во Охрид ќе го одржи својот прв концерт насловен „Вечер за паметење“, а специјален гостин како вокална придружба ќе биде Андријана Јаневска.

Дуото го сочинуваат гитаристот Дарко Багески од Македонија и хармоникашот Марко Хатлак од Словенија, двајцата студирале на Високата школа за музика Франц Лист, во Вајмар, Германија и имаат богата солистичка кариера на меѓународна сцена.

Ова е нивен прв официјален концерт како дуо „Дармар“.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Стефан Костоски ја доби наградата „Енхалон“ на „Струшките вечери на поезија“ за најдобра песна од млад автор

Следно

Постигнат е договор за изградба на нуклеарна централа во Албанија

Latest from Blog