Ужасни детали од обвинението: За долг од 10.000 евра роднина уби цело семејство, еве како ги измамил монструмот

1 min read

Горан Џониќ од Моравац се товари со обвинението на Вишото јавно обвинителство во Ниш за убиство на неговиот братучед Горан (57), неговата сопруга Гордана (56) и неговата ќерка Лидија (26) од Алексинац од личен интерес.  Ги убил со намера да прибави пари за да врати долг од 10.000 евра што го позајмил за да купи и реновира куќа за еден од неговите синови.

Според обвинението до кое имал увид „Блиц“, тој се товари дека детално го испланирал делото кое го извршил во атар на с. Моравац кај Алексинац, во разумна состојба, знаејќи дека Ѓокиќ има менувачница и верувајќи дека дел од парите што ги користи за менувачница ги носи со себе или ги чува во своето патничко моторно возило „Фолксваген Пасат“.

Затоа ги следел неговите движења и кога видел дека Ѓокиќ со сопругата и ќерката дошол кај мајка му со споменатиот автомобил и знаејќи дека ќе се вратат во станот во Алексинац каде што живееле, истата вечер одлучил, според обвинението, да ги спречи на враќање, а потоа да им ги одземе животите и да им ги одземе парите.

Според обвинението, тој со таа намера околу полноќ отишол на делот од коловозот од железничкиот премин до раскрсницата каде улицата се вкрстува со автопат бр. 217 Алексинац – с.Тешица, а кога го видел Ѓокиќ и поради семејни врски и однос на доверба, го запрел автомобилот, а пријавениот влегол во автомобилот, седнал на задното седиште зад возачот и извадил пиштол што неовластено ги стекнал, држел и носел.

Веднаш го вперил оружјето во правец кон него и го навел Ѓокиќ да вози од автопатот Алексинац – Тешица до земјениот пат до основното училиште во Моравац, кој води до реката Јужна Морава.

Како што е наведено во обвинението, тој ги убил сите три жртви пукајќи од тоа оружје, прво во возилото со еден истрел кон Горан Ѓокиќ, а потоа надвор од возилото со по два истрела на неговата сопруга Гордана и ќерката Лидија, кои починале на лице место од нивните повреди.

Горан го застрелал со еден куршум во глава, а Гордан и Лидија во градите и главата.

-Потоа им полил гориво на телата до јамата во рамките на платото, ги запалил и ги турнал во јамата, а потоа со возило марка „пасат“ се упатил кон село Тешица и ја преминал Јужна Морава кон место викано Владине Баре, каде од возилото пронашол и одзел странски пари во вкупен износ од 160 американски долари во апоени по еден долар, 1.380.000,00 динари во разни апоени, 27.130 евра во разни апоени, 3.940 швајцарски франци во разни апоени и 1.690 американски долари во разни апоени, па го запалиле возилото, се вели во обвинението.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ВРЕМЕТО ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Ќе има дожд и снег

Следно

„Паркови и зеленило“ со акција за уредување на вегетацијата на булевар „Партизански одреди“

Latest from Blog