Украина тврди дека ја презела контролата над селото Урожајне во Доњецк

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Украина тврди дека повторно ја презела контролата врз селото Урожајне во источниот регион Доњецк, пренесува Анадолу.

„Урожајне е ослободено. Нашите бранители ги зацврстуваат своите позиции“, рече украинската заменик-министерка за одбрана Хана Малиар во изјава за Телеграм, додавајќи дека нивните офанзиви продолжуваат.

Во посебно соопштение, копнените сили на Украинските вооружени сили соопштија дека Русија направила „неуспешни обиди“ да ги врати загубените позиции во близина на Урожајне и извршила воздушни напади во регионот во текот на изминатиот ден.

Минатиот месец Украина тврдеше дека го вратила селото Старомајорске, западно од Урожајне.

Руските власти сè уште не го коментирале тврдењето, а независната проверка на тврдењата на Украина е тешка поради тековната војна.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Манчестер Сити и Севилја ќе играат за Суперкупот на УЕФА

Следно

По Нејмар во Ал Хилал пристигна голманот Бону

Latest from Blog