Украина тврди дека го вратила селото Сторожеве во областа Доњецк

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Украина рано утринава потврди дека ја вратила контролата врз селото Сторожеве во регионот Доњецк, главното жариште во војната меѓу Москва и Киев, пренесува Анадолу.

„Националното знаме повторно се вее над Сторожеве и ќе биде исто со секое населено место додека не ја ослободиме целата украинска земја“, се вели во соопштението на Фејсбук од оперативната групација на војници во регионот Таврија.

Заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Малиар, вчера тврдеше дека нејзините сили повторно ја презеле контролата врз населбите Блаходатне и Макаривка, исто така лоцирани во регионот на Доњецк.

Руските власти сѐ уште не дадоа коментар за овие тврдења.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски во саботата објави дека украинската Армија презема „соодветни контраофанзивни и одбранбени акции“ против Русија на линијата на фронтот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Мицкоски: СДСМ треба да се охрабри и да ја прифати подадената рака за преодна влада

Следно

Почина поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони

Latest from Blog

Мицкоски од Новаци: СДС-ДУИ ги опструираат општините предводени од ВМРО-ДПМНЕ, но за неколку месеци доаѓа нова, силна влада која ќе ја врати Македонија на победничките патеки

За мене претставува посебна чест и задоволство што сум денеска на покана на градоначалникот, на општинскиот