Украина: И Хитлер го посети Мариупол, таму сфати дека војната е изгубена

1 min read

Рускиот претседател Владимир Путин денеска беше во непланирана посета на Мариупол и тоа е биде прво патување на лидерот на Кремљ на териториите на украинската област Донецк под руска окупација од почетокот на војната

Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, на Твитер ја спореди посетата на рускиот претседател Владимир Путин на окупираниот Мариупол со Хитлеровата посета.

„И друг диктатор го посети Мариупол. Знаеме како заврши неговата приказна. Многу историчари и современици тврдат дека токму тука Хитлер првпат сфатил дека војната е изгубена“,

напиша Герашченко.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска беше во непланирана посета на Мариупол и тоа е биде прво патување на лидерот на Кремљ на териториите на украинската област Донецк под руска окупација од почетокот на војната.

Посетата дојде откако Путин вчера ненајавено патуваше на Крим по повод одбележувањето на деветгодишнината од руската анексија на полуостровот и само два дена откако Меѓународниот кривичен суд издаде налог за негово апсење.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Испиша историја: Ибрахимовиќ е највозрасен стрелец во Серија А

Следно

Митева: Нераскинлива братска врска, 1 милион од Груби на Груби за туристички услуги

Latest from Blog