Украина го обвини МОК дека ja промовира руската војна против Украина

1 min read

Украинското претседателство го обвини денеска Меѓународниот олимписки комитет (МОК) дека е „промотор на војната“, бидејќи разгледува можност да им дозволи на руските спортисти да настапат на Олимписките игри 2024. под неутрално обележја.

„МОК е промотор на војната, убиствата и разурнувањата. МОК среќно гледа како Русија ја уништува Украина, а потоа ѝ нуди на Русија платформа за промоција на геноцидот врз Украинците“, напиша на својот Твитер профил советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак, особено целејќи кон првиот човек на МОК, Томас Бах.

„Очигледно дека парите со кои се купува олимпиското лицемерие не мирисаат на украинска крв. Зарем не, господине Бах?, напиша советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Реакцијата уследи откако МОК минатата недела најави дека ја „разгледува“ можноста да им дозволи на руските и белоруските спортисти да настапат на Олимписките игри во Париз, без истакнување национални обележја.

Русија и Белорусија се исклучени од речиси сите меѓународни спортски натпреварување по руската инвазија врз Украина која почна минатиот февриари.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Блинкен: Ги повикувам Израел и Палестина да ги смират тензиите, мирот е единствениот пат напред

Следно

Сквадронот за обука и тренинг на Армијата прерасна во официјален НАТО Центар за обука на воени пилоти

Latest from Blog