Твитер се заканува со правна постапка против Мета за новата апликација Тредс

1 min read

ВАШИНГТОН (АА) – Твитер се закани дека ќе ја тужи компанијата Мета за новата платформа Тредс, пренесува Анадолу.

Веб-страницата за вести „Семафор“, цитирајќи писмо од средата, објави дека адвокатот на Твитер, Алекс Спиро, ја обвинил Мета за „систематско“ и „незаконско присвојување“ на трговските тајни за лансирањето на апликацијата Тредс.

Спиро истакнува дека новата услуга е конструирана од поранешни вработени на Твитер, за кои рече дека намерно им била дадена задача да креираат апликација „copycat“.

„Твитер има намера строго да ги спроведе своите права на интелектуална сопственост и бара Мета да преземе итни чекори и да престане да користи трговски тајни на Твитер или други високо доверливи информации“, се вели во писмото.

„Твитер ги задржува сите права, вклучително, но не ограничувајќи се и на правото да бара и граѓански и правни дејства, како и налог без дополнително известување“, се додава.

„Конкуренцијата е в ред, мамењето не е“, одговори Илон Маск преку твит.

Новата платформа на Мета беше пуштена во употреба во средата.

Директорот за комуникации на Мета, Енди Стоун, на Тредс објави дека никој од инженерскиот тим на апликацијата не е поранешен вработен во Твитер.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Уште од сега се откажаа од наоѓање на сопственикот на кокаинот од Белата куќа

Следно

Швајнштајгер: Гвардиола е виновен за падот на германскиот фудбал

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета