Турција ги прекина спасувачките акции, почнува фазата на расчистување на урнатините

1 min read

Турските власти информираа дека е прекината потрагата по преживеани и жртви од земјотресот и дека тимови за уривање почнале да го расчистуваат теренот погоден од катастрофалниот земјотрес.

Adem Altan | AFP | Getty Images

Околу 105 794 објекти, кои беа проверени од турското Министерство за животна средина и урбанизам, се или уништени или толку оштетени што е неопходно да се урнат.

Во т.н зони на земјотресот поставени се речиси 250 000 шатори и повеќе од 6 000 контејнери како привремени живеалишта.

Според последните податоци, најмалку 40 689 луѓе загинаа во двата силни земјотреси што ја потресоа јужна Турција пред две седмици.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Туркије: Посилен земјотрес регистриран во Малатија, опасност од уривање на одредени згради

Следно

НЕМА ВЕЌЕ БАРАЊЕ НА ПРЕЖИВЕАНИ – започнува потешкиот процес по земјотресот!

Latest from Blog