Турските одбранбени власти потпишаа договор за набавка на возила за расчистување мини

1 min read

АНКАРА (АА) – Договор за набавка на две возила за расчистување мини (МЕМАТТ) е потпишан помеѓу Турското претседателство за одбранбена индустрија и Управата на воени фабрики и бродоградилишта АД (АСФАТ), која потпаѓа под Министерството за национална одбрана на Туркије, известува Анадолу.

Министерството денес објави дека испораката на возилата се планира да заврши овој мај.

АСФАТ започна да го дизајнира MEMATT во 2019 година за да ја прекине зависноста на Туркије од странски возила на ова поле и безбедно да ги исчисти минските полиња.

Туркије, исто така, извезе врвни возила за расчистување мини во Азербејџан, Того и Буркина Фасо.

MEMATT има многу супериорни карактеристики во споредба со неговите странски ривали. Може да се движи 4 километри на час, да се спушти на длабочина од 25 сантиметри од површината и да исчисти област долга 1 километар и широка 1,7 метри од мините во рок од еден час.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Барди: Mногу e важно да почнеме со победа, амбициите се големи

Следно

Град Скопје и Измир од денеска се збратимени градови

Latest from Blog