Турскиот претседател и унгарскиот премиер разговараа за билатералните односи и регионалните прашања

1 min read

ВАШИНГТОН (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера разговараа за билатералните односи и регионалните и глобални прашања, јавува Анадолу.

На состанокот зад затворени врати на маргините на самитот од лидерите на НАТО во Соединетите Американски Држави (САД), Ердоган му рече на Орбан дека Туркије продолжува со напорите да стави крај на руско-украинската војна и израелските напади на Појасот Газа, соопшти Директоратот за комуникации на Туркије.

Ердоган истакна дека меѓународната заедница треба да ги засили своите напори за обезбедување мир во овие региони.

Тој му рече на Орбан дека Анкара очекува поддршка за ревитализација на процесот за пристапување на Туркије во Европската Унија и подобрување на односите со Блокот за време на унгарското претседателство.

Односите меѓу Туркије и Унгарија беа подигнати на ниво на стратешко партнерство во 2013 година по формирањето на Советот за стратешка соработка на високо ниво. Пријателските врски во последниве години добија замав на сите полиња.

Во декември минатата година двете земји ја прославија 100-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Извор: Anadolu Agency (AA)

Претходно

Британската полиција започна потрага откако три жени се пронајдени мртви во Хертфордшир

Следно

Саудиска Арабија ги предупреди Г7 да не ги пипаат руските пари

Latest from Blog