Турската амбасада изрази благодарност за искажаната солидарност од земјава по земјотресот

1 min read

Турската амбасада во Скопје изрази најсрдечна благодарност до претседателот Стево Пендаровски, Собранието, Владата, јавните институции и општините на земјава, како и до бизнис заедницата, Црвениот крст, невладините организации, образовните институции, медиумите, уметниците и целиот народ за искажаната моќна солидарност по катастрофалниот земјотрес што минатата недела ја погоди Турција.

– Република Северна Македонија ги мобилизираше сите свои капацитети во насока на поддршка на спасувачките активности во регионите погодени од катастрофалниот земјотрес кој се случи на 6 февруари во Турција, како и за собирање и пренесување на материјална и финансиска помош за настраданите, се наведува во соопштението на Турската амбасада.

Во соопштението се посочува дека народот на Северна Македонија, по настанатата катастрофа, во дух на солидарноста, како и вековното братство и пријателство, се соедини со турскиот народ.

– Ова единство и сплотеност помеѓу нашите народи искажано во овој исклучителен период, претставува едно скапоцено наследство кое ќе им го пренесеме на идните генерации, се додава во соопштението.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ГЛЕДАВ КАКО БАГЕРОТ ГО ВАДИ ЛЕШОТ НА МОЈОТ ДРУГАР ОД ДЕТСТВОТО – луѓето со голи раце копале за да си ги спасат блиските, но попусто… (ФОТО)

Следно

ВИДЕО: Навивач влета на теренот и удри играл, настана тотален хаос

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета