Туркије спаси 10 нерегуларни мигранти во Егејското Море

1 min read

Турската крајбрежна стража спасила 10 нерегуларни мигранти, меѓу кои и едно дете, во Егејското Море, соопштија безбедносни извори, пренесува Анадолу.

Постапувајќи по дојава, тим беше испратен во близина на брегот на Дидим во областа Ајдин, откако дозна дека мигрантите се блокирани на чамци, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на Командата на Крајбрежната стража.

Мигрантите биле однесени на брегот, а потоа префрлени во блиската болница.

Во меѓувреме, започна операција за потрага по 21 исчезнато лице.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Аархеолошката изложба „Првите кралеви на Европа“ на 31 март во Чикаго

Следно

Под мотото ,,Чиста околина – зелена иднина”, Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа еколошка акција за пошумување на локации низ цела Македонија

Latest from Blog