ЦУК: Пожарот кај Оризари изгасен, а кај Грнчиште ставен под контрола, нема опасност од проширување кон населби

1 min read

Од Центарот за управување со кризи информираат дека пожарот којшто гореше речиси цели два дена во пределот кај с.Оризари во Општина Велес е целосно изгасен, додека пожарот во с. Грнчиште во Општина Градско е ставен под контрола и нема опасност од проширување.

– Пожарот којшто гореше речиси цели два дена во пределот кај с.Оризари во Општина Велес е целосно изгасен. Пожарите кај селата Црквино и Грнчиште, поточно пожарот кој започна кај с.Црквино, од Општина Велес и се префрли кон с.Грнчиште, во Општина Градско е ставен под контрола, нема опасност од проширување и загрозување на населби и објекти., соопштуваат од ЦУК.

Попладнево ЦУК информираше дека во справувањето со пожарот кој горел во близина на куќите во селото, учествувале тројца пожарникари со едно ПП возило од Велес и мештаните кои самоорганизирано на терен помагале во справувањето. 

Извор: 24vesti.mk

Претходно

Уапсен маж осомничен за убиство на семејството на коментатор на Би-Би-Си

Следно

Англија е вториот финалист на ЕП во Германија

Latest from Blog