Цените на нафтата скокнаа за повеќе од 8 отсто минатата недела

1 min read

Цените беа поддржани од остриот пад на вредноста на доларот во однос на кошницата со валути

На светските пазари, цените на нафтата скокнаа за повеќе од 8 отсто минатата недела, бидејќи трговците очекуваат посилна кинеска побарувачка и бидејќи вредноста на доларот во однос на кошницата валути нагло падна. Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела скокна за 8,6 отсто, на 85,28 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 8,4 отсто, на 79,86 долари.

Така, цените на „црното злато“ ги надоместија сите загуби од претходната недела. И додека стравувањата од забавување на економскиот раст на западните земји вршат притисок врз цените, тие се поддржани од вестите за посилна побарувачка во Кина.

Се повеќе Кинези патуваат, по укинувањето на строгите пандемични ограничувања, па патниот сообраќај се опоравува.

„Трговците ги следат показателите за мобилност во Кина и овие показатели растат, што го поддржува закрепнувањето на побарувачката, а со тоа и на цените на нафтата“,

објаснува Џовани Стауново, аналитичар во УБС Банк.

Цените беа поддржани од остриот пад на вредноста на доларот во однос на кошницата со валути.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Костадиновска-Стојчевска од Давос: Ќе се зајакнува соработката во културата со Грција

Следно

Еве со која јачина беше почувствуван земјотресот од Албанија во Македонија

Latest from Blog