Тројца рудари затрупани во рудник во Шпанија

1 min read

Тројца рудари се затрупани во рудник за поташа (мешавина од калиумови соли) на северот на Шпанија, соопштија денеска локалните власти.

Тројцата работеле во рудникот Кабанас де Сурија, на околу 80 километри од Барселона.

Каталонската полиција соопшти дека тлото во рудникот се урнало и дека во тек е спасувачка операција.

Пожарникарите објавија на Твитер дека уривањето се случило на длабочина од околу 900 метри.

Со рудникот стопанисува компанијата Иберпоташ, а е во сопственост на групацијата ICL од Тел Авив. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Костовски: Во Бутел нема простор за урбаната мафија

Следно

Шаќири: Им понудивме помош на турските студенти во државава кои доаѓаа од погодените подрачја од земјотресот

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета