Три жртви во невремето во Србија, издаден е црвен метеоаларм

1 min read

Во западна Србија, Шумадија и Поморавје е издаден црвен метеоаларм поради опасност од силен ветер и громови. Во останатиот дел од земјата, од страна Републичкиот хидрометеоролошки завод е издаден портоклаов метеоаларм што значи опасно време.

Во синоќешното невреме кое ја зафати Србија се регистрирани три жртви, пренесува РТС. Една повозрасна жена починала во пожар во Ковачица. Куќата се запалила откако гром удрил во дрвото во близина. Жената како што пренесуваат српските медиуми се обидела да го изгасне огнот во семејната куќа каде живеела сама. Итната медицинска помош констатирала смрт, а Вишото јавно Обвинитлество направило увид и не наредило обдукција.

Фото: РТС

Во Бачка Паланка загинал маж кој според извештаите се обидувал да ги тргне струјните кабли кои паднале на покривот на капијата од неговата куќа.

Во невремето најпогоден беше Нови Сад каде беа повредени повеќе од 30 лица , а загина и момче. Според последните информации во српските медиуми , момчето имало 11 години и починало од струен удар.

Штетите од невремето се уште се утврдуваат. Најпогодена беше Војводина, а поради невремето без струја се делови од Нови Сад, Бачка Паланка, Темерин, Жабља, Футог, Зрењанин.

 

Фото: РТС

Во одредени населби и денеска нема струја, а улиците каде падна кран и цела кровна конструкција се уште се блокирани за сообраќај.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Меси во 94. минута постигна гол првенец во дресот на Интер Мајами

Следно

Полска вечер на „Охридско лето“ со концертот на гудачкото дуо Салвадор

Latest from Blog