Топлотниот бран во Мексико усмрти најмалку сто луѓе

1 min read

Според извештајот на Министерството за здравство, повеќето смртни случаи се од топлотен удар, а неколку од дехидратација

Најмалку 100 луѓе изминатите две недели се починати во Мексико откако температурите се приближија до 50 Целзиусови степени во некои делови од земјата, соопшти Министерството за здравство.

Повеќе од две третини од смртните случаи се случиле во неделата од 18 до 24 јуни, а преостанатите во претходната недела, соопшти Министерството во извештајот за екстремните температури. Во истиот период лани е забележан само еден смртен случај предизвикан од горештините.

„Речиси сите смртни случаи се од топлотен удар, а неколку од дехидратација. Околу 64 отсто од смртните случаи се случиле во северната држава Нуево Леон, која граничи со Тексас. Повеќето од другите беа во соседните Тамаулипас ​​и Веракруз на брегот на Персискиот залив“,

се додава во извештајот на министерството.

Топлотниот бран, кој трае три недели, овој месец ја оптовари електричната мрежа со рекордна побарувачка и ги принуди властите да ја прекинат наставата во некои области.

Температурите се намалија во последните денови бидејќи сезоната на дождови ги донесе многу потребните врнежи.

Сепак, некои северни градови сè уште имаат високи температури. Во државата Сонора, градот Акончи во средата забележа највисока температура од 49 Целзиусови степени.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Иран го повика вршителот на работи на Шведска за палењето на Куранот

Следно

Пропадна трансферот на Хаким Зијеч во Ал-Наср, не ги минал лекарските прегледи

Latest from Blog