Тајван подигна борбени авиони, активираше ракетни системи, морнарицата е во состојба на готовност

1 min read

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека 20 кинески авиони вчера ја преминале централната линија во Тајванскиот теснец, кој долго време е неофицијална тампон зона меѓу страните што се поделија за време на граѓанската војна во 1949 година

Тајван подигна борбени авиони, ја стави својата морнарица во состојба на готовност и ги активираше ракетните системи како одговор на операциите на 34 кинески воени авиони и девет воени бродови кои се „дел од стратегијата на Пекинг да ја вознемири и заплаши самоуправната островска демократија“, пишува АП.

Големото распоредување на Кина доаѓа додека Пекинг ги засилува подготовките за потенцијална блокада или воена акција против Тајван, предизвикувајќи загриженост кај воените лидери, дипломатите и избраните функционери во САД, клучниот сојузник на Тајван, пишува АП.

Во меморандум минатиот месец, генералот на американските воздухопловни сили Мајк Минихан им наложи на офицерите да бидат подготвени за американско-кинескиот конфликт околу Тајван во 2025 година.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека 20 кинески авиони вчера ја преминале централната линија во Тајванскиот теснец, кој долго време е неофицијална тампон зона меѓу страните што се поделија за време на граѓанската војна во 1949 година. Кина тврди дека островската република е нејзина територија, која би можела да ја заземе со сила доколку е потребно, додека огромното мнозинство Тајванци се противат на тоа да се стави под контрола на кинеската авторитарна Комунистичка партија.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Во Велика Британија се одржува најголемиот штрајк во последните 10 години

Следно

Тајмс: Постигнат царински договор меѓу Британија и ЕУ

Latest from Blog