Судски совет на полноќ ќе одлучува за имунитетот на судијата кој прими мито

1 min read

Судскиот совет вечерва соопшти дека на полноќ е закажана седница на која треба да се одлучува дали на судијата на Врховниот суд, ќе му биде одземен судискиот имунитет, откако попладнево тој беше уапсен и е осомничен за примање награда за противзаконито влијание. Имунитетот може да се одземе за да може судијата да се појави пред судија на претходна постапка кој одлучува дали ќе му биде определена мерка притвор или не.

Врховниот судија, денеска попладне е приведен на распит во полициска станица поради сомнеж дека тргувал со влијание и дека примил мито во износ од 10 илјади евра. Тој се сомничи примил поткуп од 10.000 илјади евра како награда за олеснување на постапка. Според Законот за кривична постапка, ако некој е фатен во извршување на кривично дело, во случајот осоминениот судија, веднаш следува разрешување на судијата.

Што се однесува до притворот, ако за вакво кривично дело е пропишана затворска казна до 5 години, за притвор согласност мора да даде Судски совет. Доколку судијата одлучи така, тогаш имунитетот што ги има согласно закон не мора да го користи.

Извор: 24vesti.mk

Претходно

БОГДАНА САМО ШТО СЕ ПОРОДИ, ЦЕЦА НАЈАВИ КОГА ДОАЃА ЧЕТВРТИОТ НАСЛЕДНИК – пејачката ги прислушувала Вељко и снаата, еве што се договориле!

Следно

Во „облаците“ на Гугл се испогубија милијарди долари

Latest from Blog