Суд во Њујорк одобри конфискација на имотот на рускиот олигарх Малофеев

1 min read

Окружниот суд на САД во Менхетен, државата Њујорк, денеска донесе одлука дека американското обвинителство е овластено да го конфискува имотот на рускиот олигарх Константин Малофеев вреден околу 5,4 милиони долари, што би можел да се искористи за обнова на Украина.

Пресудата на американскиот окружен судија Пол Гардоф е прва судска одлука за конфискација на имотот на руски државјанин кој бил ставен на американската листа на санкционирани руски олигарси и деловни субјекти.

По избувнувањето на конфликтот во Украина, американското Министерство за правда формираше работна група со цел да изврши финансиски притисок врз блиските сојузници на рускиот претседател Владимир Путин. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Улицата „Самуилова“, која води до гробот на Делчев, од вечерва блокирана за сообраќај

Следно

Меџити: Оваа коалиција не е за Европа туку за спас на Артан Груби!

Latest from Blog

Костадиновска-Стојчевска: Буџетот за филм ниту е скратен ниту е допрен со ребалансот – имаат доволно средства за обврските, директорот да направи планови за исплати

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, одговарајќи на новинарско прашање информираше дека утрово имала средба со филмските