СТРАВИЧНИ БРОЈКИ: Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

1 min read

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите.

Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби во земјата САКОМ.

Во Сирија, вкупниот број на загинати е 3.513, вклучително и 2.166 во областите под контрола на бунтовниците во северозападниот дел на земјата, според цивилната одбрана „Бели шлемови“ – и 1.347 мртви во деловите на Сирија кои се под контрола на владата, според сириските државни медиуми.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Над 24 000 загинати во Турција и Сирија, потрагата по преживеани продолжува и по повеќе од 120 часа од земјотресот

Следно

„72% од граѓаните на Македонија сметаат дека државата се движи во погрешна насока, затоа потребни се избори за спас од оваа неспособна власт“

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството