Средба Мишел-Брнабиќ: Реформите се клучни за Србија да напредува на патот кон ЕУ

1 min read

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по средбата со српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека „од клучно значење е Србија да продолжи со реформите за да напредува на патот кон ЕУ“.

Мишел на Твитер напиша дека во разговорот со Брнабиќ јасно кажал дека е потребна итна деескалација на ситуацијата на северот на Косово и продолжување на дијалогот со Приштина под покровителство на ЕУ.

– Иднината на Западен Балкан е во ЕУ, истакна Мишел.

Брнабиќ во Брисел се сретна и со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, комесарот за економија на Европската унија Паоло Џентилони, пренесе Бета.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Диниз: Ми се оствари сонот да бидам селектор на Бразил

Следно

Кина со остри критики за новата американска продажба на оружје на Тајван

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета