Спасовски: Собираме информации за лицето кое го вееше знамето на т.н. голема Албанија, не е вработен во МВР

1 min read

рекламаМинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, зборуваше за настанот во Тетово, за време на посетата на косовскиот премиер кога на собирот се појави знаме на голема Албанија.

Спасовски кажа дека МВР собира информации за лицето, и демантираше дека истото е вработено во МВР, како што беше објавено на социјалните мрежи.

реклама

„Имаме информации кои веќе ги прибираат колегите од СВРТ ТЕтово. Мислам дека ќе се утврди идентитетот. Класификацијата секако е кривично дело“, рече Спасовски повторувајќи дека лицето не е вработено во Министерството за внатрешни работи.

МВР на 18 август објави фотографија од човекот што го веел знамето со „голема Албанија“ на плоштадот во Тетово при посетата на косовскиот премиер Албин Курти и ги повика граѓаните ако некој го забележи или има информации за него веднаш да извести во најблиската полициска станица.

рекламаПретходно

Игор Иџе Стефановски со победа во Швајцарија

Следно

Петтиот конкурс за книжевната награда „Пегаз“ отворен до 30 септември

Latest from Blog