Состанок на турски и американски претставници во рамките на Турско-американскиот стратегиски механизам

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Турските и американските претставници денес ќе одржат разговори во рамките на Турско-американскиот стратегиски механизам во Вашингтон, пренесува Анадолу.

Информацијата преку соопштение ја потврди Министерството за надворешни работи на Туркије.

Турскиот заменик-министер за надворешни работи, амбасадорот Бурак Акчапар, ќе одржи консултации со американската државна секретарка за политички прашања Викторија Нуланд и високи американски претставници, се наведува во соопштението.

Официјалните претставници ќе разговараат за билатералните односи и за актуелните регионални и меѓународни прашања.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Претходно

Им се оддава почит на настраданите во подморницата „Титан“: Нашите срца се со семејствата на загинатите, соопшти Белата куќа   

Следно

Пентагон: САД добија барање од Данска за помош при тренирањето на украинските пилоти за Ф-16

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета