Сојлу: Некои западни држави се обидуваат да го уништат туризмот во Турција

1 min read

Турција обвини неколку западни земји за привремено затворање на нивните конзулати во Истанбул од безбедносни причини, обвинувајќи ги дека водат „психолошка војна“ и се обидуваат да ја уништат турската туристичка индустрија.

Германија, Холандија и Велика Британија неделава ги затворија своите конзулати во Истанбул.

Германската амбасада како причина го наведе „ризикот од можни напади по инцидентите со палењето на куранот во некои европски земји“.

САД и некои други земји издадоа предупредувања за патување во кои ги повикуваат граѓаните да бидат внимателни.

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјави дека затворањето на конзулатите и предупредувањата за патување се дел од „западниот заговор“ за да се спречи закрепнувањето на турскиот туристички сектор по пандемијата на коронавирусот.

На денот кога ја објавивме нашата цел да привлечеме 60 милиони туристи, во време кога пристигнаа 50,5 милиони туристи и остваривме 46 милијарди долари приход од туризмот, тие се на раб да започнат нова психолошка војна против Турција, изјави Сојлу. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Скопјанка касната од куче во Кисела Вода

Следно

По загриженоста на учениците, родителите и јавноста за квалитетот на воспитно-образовниот процес во Македонија, се одзва МОН

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета