Снег во Маврово, магла на патиштата кон Попова Шапка и Крушево

1 min read

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Слаби врнежи од снег има во Маврово. Намалена видливост поради магла од 40 до 50 метри има на Попова Шапка, Крушево и Ѓавато, информира АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Германската влада одлучи: Ќе испрати 14 тенка „леопард“ во Украина

Следно

Три лица каснати од кучиња во Аеродром

Latest from Blog