Скопје на деветто место утрово на листата со најзагадени градови во светот

1 min read

Главниот град на Република Македонија утрово се наоѓа на деветтото место на листата со најзагадени градови во светот, која ја објави „IQAir“ во 08.00 часот.

Откако запре ветрот, кој беше застапен во изминатите денови, Скопје повторно се наоѓа на непопуларната лист.

Според индексот на квалитет на воздух може да се забележи голема концетрација на штетни ПМ2,5 и ПМ10 честички.

Скопје веќе некое време има проблем со загадениот воздух, но засега нема конкретни решенија на проблемот.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Косово ќе ја одбележи 15-годишнината од прогласувањето на независноста

Следно

Мурињо поразот: Салцбург го покажаа својот фудбал, на крајот имаа среќа

Latest from Blog