Скопјанец фатен дома со автоматска пушка и неколку пиштоли

1 min read

Основнoто јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи.

При претрес во домот на осомничениот 41-годишен скопјанец, на 4 април, полициски службеници пронашле оружје кое на граѓаните им е забрането – една автоматска пушка, како и пет пиштоли и делови од оружје.

Бидејќи постојат околности кои укажуваат дека осомничениот би можел да се даде во бегство или да го повтори делото, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор, соопшти Јавното обвинителство.​

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Италија: Силвио Берлускони има леукемија, започнал со хемотерапија

Следно

Рубљата падна на 11-месечен минимум во однос на доларот

Latest from Blog