Сити се повлече од трката за Рајс, Арсенал ќе урне британски трансфер рекорд!

1 min read

Манчестер Сити изненадувачки испрати понуда за Деклан Рајс и се обиде да ја упропасти трансфер зделката на Арсенал, но откако сфати дека клубот од Северен Лондон е навистина решен да не штеди за англискиот репрезентативец, актуелниот европски првак се откажа од трката.

Британските медиуми ова попладне информираат дека Сити се повлекол од наддавањето за Рајс и не планира да се натпреварува со Арсенал за тоа кој клуб ќе исплати повеќе пари, бидејќи веднаш по одбиената понуда од 90 милиони фунти, „топчиите“ доставија нова.

Третата понуда на Арсенал изнесува фиксни 100 милиони фунти и 5 дополнителни во вид на бонуси, што претставува британски трансфер рекорд, но и порака до „граѓаните“ да се повлечат од битката.

Медиумите од Островот сега пренесуваат дека Сити повеќе не е закана за Арсенал и Микел Артета, па сега „топчиите“ ќе можат мирно да преговараат со претставниците на Вест Хем за конечно прецизирање на завршните зделки.

Претпоставките се дека „чеканите“ ќе ја прифатат последната рекордна понуда, но во наредниот период се очекуваат преговори околу висината на исплатите во неколку рати.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Украина: Во руски ракетен напад загинаа 9, повредени се 56 лица

Следно

„Полска ќе ја води повоената обнова на Евроазија“

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета