Шведската компанија „Автолив“ планира да отпушти 8.000 работници

1 min read

БЕРЛИН (АА) – Шведската компанија „Аутолив“, водечки светски производител на безбедносни појаси и воздушни перничиња, одлучи да затвори голем број фабрики во Европа и да отпушти околу 8.000 вработени поради растечките трошоци, пренесува Анадолу.

Во соопштението на „Аутолив“ се наведува дека до 2025 година ќе бидат отпуштени 8.000 луѓе, со цел да се намалат трошоците, првенствено во Европа.

Се додава дека тоа значи отпуштање на околу 11 % од работната сила на „Аутолив“.

Во соопштението се наведува дека мерките за намалување на трошоците вклучуваат и затворање на неколку фабрики во Европа.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Бројките покажуваат дека расте проблемот околу Шенген-визите за турските државјани

Следно

Рама бара итни избори на северот на Косово – до Макрон и Шолц доставил нацрт за ЗСО

Latest from Blog