Штрајкот ги прекина летовите на израелскиот аеродром „Бен Гурион“

1 min read

КУДС (АА) – Поради штрајкот прекинати се летовите на „Бен Гурион“, најголемиот меѓународен аеродром во Израел, јавува Анадолу.

Израел веќе 12 недели е место на протести против владините планови за воведување реформи во правосудството што опозицијата ги гледа како обид за намалување на овластувањата на судството во корист на извршната власт.

Синдикатот на вработените на аеродромите во Израел објави дека штрајкува откако Владата не го суспендираше планот за реформи во правосудството.

Локалните медиуми објавија дека сите летови на аеродромот „Бен Гурион“ се суспендирани.

Израелската национална федерација на синдикати на јавни службеници денес предупреди дека ќе започне генерален штрајк доколку израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху не го суспендира својот план за судски реформи.

Штрајк најави и најголемиот работнички синдикат во земјата Хастадрут, како и лекарскиот синдикат.

Нетанјаху синоќа го смени министерот за одбрана Јоав Галант, по еден ден откако шефот на одбраната ја повика Владата да ја запре контроверзната судска реформа.

Смената на министерот предизвика масовни протести што траеја до утрово.

Реформата, предложена од министерот за правда Јарив Левин, ќе биде најрадикална промена досега во системот на владеење во Израел.

Планираната промена сериозно ќе ги ограничи овластувањата на Врховниот суд на правдата, ќе ѝ даде на Владата овластување да избира судии и ќе ја прекине практиката државниот обвинител да назначува правни советници во министерствата.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ФОТО+ВИДЕО) Ковачевски за три години во НАТО: На денешен ден С Македонија ја запечати својата безбедносна иднина

Следно

Општина Илинден интензивно работи на реализација на повеќе капитални проекти во населба Јака

Latest from Blog