Шпанска католичка црква: Повеќе од 927 малолетници биле сексуално злоставувани во црквата

1 min read

Само една третина од насилниците сѐ уште се живи, а 80 отсто од случаите се случиле пред 2000 година

Шпанската католичка црква објави дека 728 нејзини членови сексуално злоставувале најмалку 927 малолетници во периодот од 1945 до 2022 година.

Тој број не е конечен бидејќи црковните центри за жртви сѐ уште работат, се вели во извештајот.

Весникот „Ел Паис“ пишува дека тие бројки се однесуваат само на случаи за кои Црквата станала свесна откако отворила канцеларии за пријавување злоупотреба во 2019 година. Бискупите сѐ уште не одговараат на прашањата за колку случаи биле запознаени пред тоа, пишуваат шпанските медиуми.

„Ел Паис“ им нуди можност на жртвите на сексуално насилство во Католичката црква да го пријават тоа преку интернет од 2018 година, а оттогаш тоа го сториле 1 957 луѓе. Во извештајот на Црквата се наведува дека 99 отсто од насилниците се мажи, како и 82,62 отсто од жртвите.

Само една третина од насилниците сѐ уште се живи, а 80 отсто од случаите се случиле пред 2000 година.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Трета жртва во сообраќајката на автопатот Штип-Миладиновци, почина и 37-годишна жена

Следно

Во гранатирање во руски Белгород загинале две жени – властите и антивладината Легија со различни верзии за тоа кој е виновен

Latest from Blog