Шпанија: Се дозволува „менструално отсуство“ од работа

1 min read

Шпанската влада усвои закон со кој на жените со особено болни менструални циклуси им се дозволува да земаат платено „менструално отсуство“ од работа, со што стана првата европска земја што воведе таков закон.

Законот предвидува право на тридневно менструално отсуство со можност за продолжување за уште два дена за жените кои имаат проблематичен циклус, проследен со тешки грчеви, вртоглавица, гадење и повраќање.

Законот е дел од поширокиот пакет закони за сексуални и репродуктивни права, што вклучува мерка со која граѓаните на возраст од 16 и повеќе години можат да абортираат или да го променат полот во документот за идентификација.

Според новиот закон, владата ќе обезбеди бесплатни хигиенски производи за жените во одредени јавни институции.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Дали „војната на Путин“ навистина е само војна на Путин?

Следно

Јанушев: Стани Таче да кажеш дека оваа Влада е само од личните желби за останување на власт и за продолжување со крадење

Latest from Blog