Шоле утре во Скопје на средба со Ковачевски

1 min read

Советникот на Стејт департментот Дерек Шоле утре ќе престојува во Скопје, при што ќе се сретне со премиерот Димитар Ковачевски, со кого ќе разговара за повеќе прашања, меѓу кои енергетиката, економијата и борбата против корупцијата.

Делегацијата што ја предводи Шоле ќе биде пречекана пред платото на Владата.

Целта на посетата на Шоле на Западен Балкан, како што претходно соопшти Стејт департментот, е да ја нагласи трајната посветеност на САД за мир, стабилност и просперитет на Западен Балкан.

Неговата посета на земјава е во рамки на балканската турнеја, за време на која ќе ги посети и Косово и Србија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Иран осуди белгиски хуманитарен работник на 40 години затвор и камшикување

Следно

Анчелоти: Реал секогаш оди на трофеј, ќе биде тешко против Валенсија

Latest from Blog