Шест загинати, осум повредени во ракетен напад на терористите на ЈПГ/ПКК во северна Сирија

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Најмалку шест лица загинаа, а осум други се повредени во ракетен напад на терористичката организација ПКК/ЈПГ во северозападна Сирија, пренесува Анадолу.

Претходно истиот ден, локални извори соопштија дека арапските племиња во Џараблус започнале операција за целосно расчистување на терористичката организација, при што поголемиот дел од неа е под контрола на опозициските сили, а некои делови се окупирани од терористичката група ПКК/ЈПГ.

Терористите на ПКК/ЈПГ беа исчистени од областа по вооружениот конфликт.

Потоа, терористичката организација, која ја продолжува својата окупација во северните делови на округот Манбиџ, изврши напад врз селото во регионот на Џараблус, при што загинаа шест лица, а беа повредени осум други.

Како одговор на нападот врз цивилите, арапските племиња употребија тешко оружје за да ги гаѓаат позициите на ПКК/ЈПГ.

Се интензивира вооружениот конфликт со арапските племиња во областа Деир ез-Зор во источна Сирија, окупирана од ПКК/ЈПГ.

Според локални извори, судирите избија на 27 август кога терористите на ПКК го уапсија Ахмед ал-Хабил, таканаречениот водач на групата на Воениот совет на Деир ез-Зор, по долготрајните тензии меѓу двете групи.

Племињата Багара, Бушабан, Тај, Букејир и Џубур се собраа под покровителство на Акидат, едно од најголемите племиња во регионот, што ги предводеше судирите против терористичката организација.

Луѓето во селата Суваидан, Џурзи, Абу Хардуб, Бехеира, Шаафах, Шинан, Хаваџ, Дибан, Шухајл, Избе и Тајана, исто така, се здружија против ПКК/ЈПГ.

Арапските племиња го гаѓаа таканаречениот штаб на ПКК/ЈПГ во тие села и ги протераа членовите на терористичката организација од регионот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

СПЕЦИЈАЛНАТА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 НА 44. „БРАЌА МАНАКИ“ ЗА ИРСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР ШЕЈМАС МЕКГАРВИ

Следно

3.000 првачиња во Македонија се израдува на пакетчиња и Бонтон за деца од Халкбанк

Latest from Blog