Серизоно е оштетен потпорниот ѕид кај Кале, предупредуваат од општина Центар

1 min read

Екипи на Општина Центар во текот на вчерашниот ден извршија увид во стабилноста на потпорниот ѕид на улицата Лазар Личеновски на Кале за кој стигнаа укажувања од граѓани дека може да се сруши.

Станува збор за потпорен ѕид кој е дел од скалите кои видат од улицата Лазар Личеновски до локацијата на Француски гробишта и Амбасадата на САД.

-Ингеренции и надлежности во овој случај нема Општина Центар поради што и не смее да постапи, но со оглед на сериозноста на работите Општина Центар испрати допис до Градот Скопје кој согласно надлежностите го повикавме да направи увид и го реши проблемот, известија од општина Центар. 

Оттаму порачаа дека брзата и взаемна соработка меѓу институциите е клучна во решавање на проблемите кои ги засегаат граѓаните.

-Се надеваме на позитивен исход и брза интервенција од градот, додаваат оттаму. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Полска започнува со обука на украински војници за тенковите Леопард 2

Следно

(ВИДЕО) Тринаесетгодишно момче спасено од урнатините во Турција по 182 часа

Latest from Blog