Седници на две собраниски комисии, утре прва пленарна седница годинава

1 min read

Пратениците од денеска се враќаат на работа по новогодишните и божикните празници. За денеска се закажани седници на две собраниски комисии, а веќе утре треба да се одржи и првата пленарна седница во оваа година. Денеска се очекува да се одржи и редовната координација на претседателот на Собранието со координаторите на пратеничките групи.

Седници треба да одржат Националниот совет за евроинтеграции и Комисијата за одбрана и безбедност.

Членовите на Националниот совет за евроинтеграции ќе ја слушнат Програмата и приоритетите на Шведското претседателство со Советот на Европската Унија за период јануари-јуни 2023 година, а на седницата на Комисијата за одбрана и безбедност ќе биде разгледана Предлог – одлуката за испраќање на припадници на Армијата за учество во меѓународната операција на Европската Унија „АЛТЕА“ во Босна и Херцеговина (мај 2023 година до ноември 2023 година).

Првата собраниска седница за годинава е планирано да се одржи утре. На предложениот дневен ред на 99. седница ставени се 15 точки, главно закони во прво и во второ читање.

Минатата 2022 година, Собранието одржа 39 нови седници, а заедно со продолженијата од претходно 50. Одржани се осум седници за пратенички прашања, имало четири обраќања на странски гости и едно на претседателот на државата. На овие 39 седници имало 290 усвоени точки на дневниот ред, од кои 190 се разгледани, а 100 неразгледани.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Цените на нафтата драстично паднаа во првата недела од новата година

Следно

Елмас: Ако треба ќе бидам и голман, само Наполи да победува

Latest from Blog

ОН: Газа е пекол на земјата

„Пекол на земјата“ ја опишаа оваа ситуација агенцијата за за палестинските бегалци. Кога израелците го нападнаа