Се пропуштаат граѓани кои сакаат да оддадат почит на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

1 min read

Полицијата почна да пропушта групи граѓани кон црквата „Св. Спас“ кои сакаат да оддадат почит на гробот на Гоце Делчев по повод 151-годишнината од неговото раѓање.

Чествувањето на овој ден, окарактеризирано како настан од висок ризик, се одвива под засилено полициско обезбедување. Утринава пристап до црквата им беше дозволен само на акредитираните делегации и новинари.

Цвеќе на гробот на Делчев положија претседателот на државата Стево Пендаровски, владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски, собраниска делегација предводена од потпретседателот Горан Мисовски, делегации од политички партии, локални самоуправи и граѓански здруженија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Јермак: Ослободени 116 украински војници од руско заробеништво

Следно

Две лица каснати од улични кучиња во Скопје

Latest from Blog