Се појави вознемирувачко видео од егзекуција на украински воен заробеник, Киев гневен

1 min read

Украинскиот министер за надворешни работи побара Меѓународниот суд веднаш да започне истрага за, како што вели, ова воено злосторство

Вознемирувачко видео од егзекуција на украински воен заробеник денеска се шири по социјалните мрежи. На него се гледа како ненаоружан маж во украинска униформа пуши цигара и изговара „Слава на Украина“ додека во него завршуваат голем број куршуми.

На ова остро реагираше шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба, кој го опиша видеото како „ужасно“.

„Ужасно видео од невооружен украински заробеник егзекутиран од руските сили само затоа што кажал ’Слава на Украина‘. Ова е уште еден доказ дека оваа војна е геноцид“,

вели Кулеба, кој го повика Меѓународниот суд веднаш да започне истрага за стрелањето на украинскиот заробеник кое според него е воено злосторство“.

По појавата на видеото, украинското Министерство за надворешни работи, функционерите, но и претседателот Володимир Зеленски на официјалните профили објавија фотографии со порака „Слава на Украина“.

„Слава на херојот! Слава на хероите! Слава на Украина“,

порача Зеленски.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Нејмар ја заврши сезоната

Следно

Сирискиот водоводен систем пред колапс по земјотресот

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета