Саудиска Арабија најави наскоро можни инвестиции во Иран

1 min read

РИЈАД (АА) – Министерот за финансии на Саудиска Арабија, Мохамед ал-Џадан, изјави дека инвестициите на земјата во Иран може да се случат брзо, особено по неодамнешниот договор меѓу двете земји, јавува Анадолу.

Властите на Иран и Саудиска Арабија минатата недела во Кина се договорија да ги обноват односите по долгогодишната блокада.

„Саудиските инвестиции имаат можност во Иран“, рече Ал-Џадан на форумот за меѓународниот финансиски сектор на суверениот богат фонд на Саудиска Арабија, нагласувајќи дека не гледа проблеми во започнувањето на такви вложувања.

Тој истакна дека Ријад е посветен на сите обврски преземени во договорот со Техеран и додаде дека лидерите на двете земји јасно кажале дека регионот е стабилен и способен да обезбеди инвестиции и просперитет.

„Иран е наш сосед и така ќе остане стотици години. Не гледам никакви пречки за нормализирање на нашите односи, особено во областа на инвестициите и економскиот развој“, нагласи Ал-Џадан.

Откако САД ги обновија санкциите против Иран пред околу седум години, Техеран забележа пад на темпото на странски инвестиции, што негативно се одрази на неговото производство на нафта, природен гас и деривати.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Дивоградби од Водно до Пластичарска, Герасимовски ветува рушења

Следно

Кисела Вода го реобјави меѓународниот конкурс за идејниот лик на Расадник

Latest from Blog