Сантош ја презеде репрезентацијата на Полска, доби задача избори пласман на ЕП 2024

1 min read

Фернандо Сантош и официјално ја презеде репрезентацијата на Полска. Полскиот фудбалски сојуз (ПЗПН) го претстави поранешниот селектор на португалската репрезентација.

– Сантош ги освои Евро и Лигата на нации, работеше со големи фудбалери, светски фудбалски ѕвезди, ова е исклучително вредно. Верувам дека новиот тренер ќе донесе многу добри работи за тимот и за целиот полски фудбал. Цел број еден во моментов е да стигнеме до завршниот турнир на ЕП 2024 година и на тоа се фокусираме пред се, изјави првиот човек на ПЗПН, Цезар Кулеша.

Сантош беше селектор на португалската репрезентација осум години, а ја напушти функцијата по Светското првенство во 2022 година. Тој е познат и по работата со Порто, Спортинг, Бенфика и грчката репрезентација.

Шеесет и осумгодишниот Португалец го замени доскорешниот селектор Чеслав Михневич.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Столтенберг во Берлин побара побрза испорака на ново оружје во Украина

Следно

Препораки до општините во градот Скопје 24.1.2023

Latest from Blog