САНИРАНА СПОМЕН-ЧЕШМАТА НА НОБ ВО СЛИВОВО СО МОЗАИЦИ ОД БОРКО ЛАЗЕСКИ

1 min read

Реконструиран е меморијалниот споменик Спомен-чешма со мозаички сцени во центарот на селото Сливово, Oхридско, каде што на 11 ноември 1943 е формирана Првата македонско-косовска бригада, соопшти Министерството за култура. Станува збор за дел од проектот за реконструкција на споменици и спомен-обележја на Народноослободителната борба (НОБ).

Спомен-чешмата во Сливово има двојно значење, и историско и уметничко, со оглед на тоа што има две мозаички сцени посветени на Илинден и на НОВ од 1941 изработени од македонскиот современ сликар, мозаичар и изработувач на витражи, Борко Лазески.

Проектот го реализираше Заводот и музеј Охрид, кој во изминатиот период регистрира над 40 меморијални споменици и спомен-обележја од НОБ на територијата на 23 села во Општина Дебрца.

Фото: Министерство за култура

Од Министерството велат дека по потпишувањето на Меморандумот за соработка со Општина Дебрца, стручните служби на Охридскиот музеј ја санираа Спомен-чешмата која е подигната во чест на овој значаен историски настан од НОБ, кој годинава одбележува јубилеј, 80 години од формирањето на Македонско-косовската бригада.

„Екипа работници и стручни лица од Заводот и музеј-Охрид ги исчистија споменикот и околината и се пристапи кон целосно обновување на носечкиот камен ѕид со пополнување со нова цементна фуга и поставување нови покриви на двете страни. Беше санирана и опшивката на мозаикот и беше поправено коритото на чешмата. За овие активности Министерството за култура издвои 100.000 денари“, велат од Министерството.

Б. НЕСТОРОСКА

ИЗВОР: sdk.mk

Претходно

Сега и Донарума сака да си оди од ПСЖ!?

Следно

Украина тврди дека ги потиснала руските офанзиви во Доњецк и Харков

Latest from Blog