САД сакаат да спречат Косово да влезе во Советот на Европа додека не го смени ставот за Заедницата на српските општини

1 min read

Според српската редакција на „Еуроњуз“ таквиот став на САД е договорен со Италија, Франција и Германија

САД апелирале одредени земји-членки на Советот на Европа (СЕ) да спречат влез на Косово во СЕ, сè додека Приштина не го смени ставот за формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО), објави српската редакција на „Еуроњуз“.

Повикувајќи се на дипломатски извори, „Еуроњуз“ објави дека министерствата за надворешни работи на одредени европски земји членки на СЕ, добиле нота од амбасадите на САД во која се наведува дека Вашингтон смета оти прашањето за пристапување на Косово во СЕ не треба да биде ставен на дневен ред на Комитетот на министри на Советот на Европа.

„Според нашите сознанија, САД бараат прашањето за членството на Косово во Советот на Европа да не биде ставено на дневен ред додека Косово не донесе поконструктивен став за ЗСО, што би го отворило патот за предлог на основен договор меѓу Белград и Приштина“,

пишува „Еуроњуз“.

Според медиумот таквиот став на САД е договорен со Италија, Франција и Германија.

Косовските власти во мај минатата година поднесоа барање за членство во Советот на Европа.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Алијанса за Албанците сè поблиску до владиното мнозинство – програмите усогласени, на ред се кадровските решенија

Следно

Блинкен: Да се усвојат мерки за деескалација и да запре израелско-палестинското насилство

Latest from Blog