САД ќе и испратат на Украина нов пакет воена помош, тој не вклучува тенкови „Абрамс“

1 min read

Oваа нова пратка не вклучува тешки тенкови како „Абрамс“, кои САД сè уште не се подготвени да ги испратат во Киев, со оправдување дека нивното одржување би било тешко за Украина и ќе бара голема логистичка поддршка

САД ќе и испратат на Украина нов пакет воена помош од 2,5 милијарди долари, кој вклучува стотици оклопни возила од различни типови, но не и тешки тенкови „Абрамс“.

Во оваа нова транша ќе има 59 оклопни возила „Бредли“, покрај 50 лесни оклопни возила од овој тип, кои беа најавени дека ќе бидат испратени на 6 јануари и 90 оклопни транспортери „Страјкер“, „кои на Украина ќе и дадат две оклопни бригади“, се вели во соопштението на Пентагон.

Покрај тоа, американската армија ќе и испорача на Украина 53 оклопни возила отпорни на мини (MRAP) и 350 транспортери М998, познатите „Хамви“.

Но, оваа нова пратка не вклучува тешки тенкови како „Абрамс“, кои САД сè уште не се подготвени да ги испратат во Киев, со оправдување дека нивното одржување би било тешко за Украина и ќе бара голема логистичка поддршка.

„Ние не сакаме на нашите украински партнери да им натовариме системи кои не умеат да ги користат; системи кои не умеат да ги поправаат, системи кои не можат да ги надградуваат”. На украинската војска сакаме да и ставиме на располагање опрема која што ефективно ќе може да ја употребат на военото поле“,

изјави портпаролот на американското Министерство за надворешни работи, Нед Прајс, за американска телевизија.

Вашингтон на украинските сили ќе им испрати и резервни проектили за веќе доставените противвоздушни системи НАСАМС и ХИМАРС, 8 противвоздушни системи со краток дострел „Авенгер“ и илјадници парчиња разновидна муниција.

По овој нов пакет, вкупната вредност на американската воена помош за Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари се зголемува на 26,7 милијарди долари.

Осврнувајќи се на медиумските извештаи дека Берлин нема да ги испрати своите тешки тенкови додека САД не ги испратат тенковите на „Абрамс“, украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера го критикуваше одложувањето на Берлин.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Во 2002 г. биле „натпопишани“ 38 илјади лица, открива директорот на Државниот завод за статистика

Следно

Власта најавува интензивирање на дебатите за уставни измени, опозицијата бара предвремени избори

Latest from Blog